Yükleniyor

Hikmet Öz Kimdir ?

Modern Mozaik Tekniği yaratıcısı Hikmet Öz kimdir ?

Hikmet Öz'ü Tanıyalım

1950 yılında Tarsus’ta doğdu. İlk ve ortaokulu Tarsus’ta okudu.1968 yılında Mersin İlk öğretmen okulunu bitirdi. 6 yıl çeşitli yerlerde ilkokul öğretmenliği yaptı. Resim yapmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. 1978 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünü bitirdi. Yurdun çeşitli yerlerinde resim öğretmenliği yaptıktan sonra 1987 yılında öğretmenlikten istifa ederek Tarsus Belediyesi’nde Kültür Müdürlüğü görevine başladı.

Tarsus’la ilgili araştırma ve inceleme eserleri yayınlandı. “Bilinmeyen Tarsus”, “Atatürk Tarsus’ta”, “Tarsus Tarihi”, “Tarsus Belediyesi Tarihi”, “İnançların Kucaklaştığı Kent Tarsus” başlıca yayınlanan eserlerdir. Bu arada resim çalışmalarına da devam etti ve ilk kişisel sergisini 1981 yılında gerçekleştirdi. 7’si yurt dışında olmak üzere 25 kişisel resim sergisi yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında birçok özel koleksiyonlarda ve Devlet koleksiyonunda eserleri bulunmaktadır. Resimlerini Modern Mozaik denilen ve tamamen kendine ait olan yeni bir teknikle yapmaktadır.

1993 yılında Kültür Bakanlığı teşkilatında çalışmaya başladı. Mersin İl Kültür Müdür Yardımcılığı, Muğla il Halk Kütüphanesi Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1997 yılında istek dışı Ağrı iline gönderildi ve buradan emekli oldu. 1997 yılı Eylül ayında Kültür Bakanlığı’nın isteğiyle yeniden göreve döndü ve Muğla İl Kültür Müdürü olarak göreve başladı. Bu görevini 2003 yılı Mayıs ayına kadar sürdürdü. Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nde uzman olarak çalıştı. 2007 yılı Ekim ayında emekli oldu.

Ayrıca roman denemeleri de bulunan Hikmet Öz’ün “Tedirgin Bir Yaşam” isimli romanı yayına hazır haldedir. 2008 yılından bu yana doğduğu kent ile ilgili araştırmalarını sürdürebilmek için Tarsus’ta yaşamaktadır.

 

Know Hikmet Öz in English

HİKMET ÖZ was born in Tarsus in 1950 and became a primary school teacher in 1968.

He worked as a primary school teacher in different places for 6 years. He started painting when he was still at school. 

In 1978 he finished İstanbul Atatürk Education Institute, the art department. After working as an art teacher in various places in Turkey, he resigned and became the Culture Director in Tarsus in 1987. He published some studies about Tarsus. Unknown Tarsus, Atatürk in Tarsus, Tarsus History and Tarsus Town History are the main works. 

Meanwhile he continued painting. He held his first personal exhibition in 1981. Since now he has held 25 personal exhibitions, 7 of them abroad. His paintings are made by a technique called “Modern Mosaic” that is completely his creation. This technique is still unknown in art institutions. 

In 1993 he started working in the Ministry of Culture. He worked in Mersin as a culture vice director, in Muğla as a public library director. 

In 1996, he was appointed to Ağrı against his will. In 1997 he retired. In 1997, He returned as the culture director of Muğla with the wish of Ministry of culture. He worked until May, 2003. 

Now he works as a consultant in Muğla Culture and Tourism Directorate.

Also Hikmet Öz, who has got literature studies, has stil been studying on four novels. The novel named “An Uneasy Life” is ready to be published. His articles are occasionally published in national newspapers.

 

No need to overpay to shops and intermediaries! You can buy Sildenafil citrate at manufacturer prices and save well!